Nargile Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Nargile Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Çoğumuz nargile içmek istediğimizde direk bir nargile kafeye gideriz. Peki gidemeyeceğimiz zamanlarda ne yaparız? Misafirimiz geldi veyahut bir anda canımız nargile çekti, balkonda, bahçede eşimiz dostumuzla keyif yapmak istedik ama nargilemiz yok. Bu gibi durumlarda bir nargile lazım değil mi? Hemen gidiyoruz bir nargile dükkanına ama biliyor muyuz nasıl bir nargile alacağımızı? İşte nasıl bir nargile alacağımızı öğrenmek için nargile alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu kendimize soracağız. Biz de bu sorunun cevabını aşağıda sizlere anlatacağız.

ÖNEMLİ NOT: Nargile, sigaradan kat be kat daha zararlıdır. Bir nargile içtiğiniz zaman ortalama 100 adet sigara yani 5 paket sigara içmiş gibi olursunuz. Bu nedenle içilmemesi önemle tavsiye edilir.

Nargile Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

NARGİLENİN PARÇALARI

Nargile Parçaları

  1. Şişe
  2. Ser
  3. Lüle
  4. Tepsi ve Rüzgarlık
  5. Marpuç
  6. Maşa
  7. Sipsi
  8. Tütün
  9. Kömür

 

Nargile Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorusunu kendimize sorduğumuzda ilk olarak nargilenin parçalarını bilmemiz gerekmektedir. Yukarıda nargilenin parçaları yer almaktadır. Bu parçaları tek tek ele alarak ne işe yaradıklarını anlatmaya çalışacağız.

1. Şişe :

Nargilenin dumanını filtre eden içine su konulan cam bölümüne denir. Nargile alırken şişe için çok fazla özellik aranmaz. Şişe içerisindeki kirlenmeyi daha iyi görmeniz için açık renkli olması tavsiye edilir. Çok farklı şekilde süslemeli şişeler olup, zevkinize göre alabilirsiniz. En az iki içimde bir temizlenmesi tavsiye edilir. Çok iyi biir şekilde fırça ile temizleyerek, kuruduktan sonra kullanılmalıdır.

2. Ser :

Nargilenin dar ve uzun olan boyun kısmına denir. Oksitlenme yapmaması için nargile alırken Ser ‘in döküm olanı tercih edilmelidir. Tütünün yanmaması için tekli alınması tavsiye edilir. ( İkili olunca aynı anda daha fazla çekilirse, tütünü yakabilirsiniz. Hızlı içildiğinde Ser tekli olsa bile tütünü yakabilirsiniz.) Üfleyerek veya yıkayarak temizlenebilir. Çok sık yıkanması tavsiye edilmez. Islak bırakılmamalıdır. Aksi taktirde çabuk paslanır.

3. Lüle :

En üstte bulunan, tütünün konulduğu delikli tabakaya denir. Toprak veya seramikten yapılır, etrafı oymalarla süslenir. Tütün yerleştirildikten sonra üzeri alüminyum folyo ile kaplanıp, köz yerleştirilir. Üfleyerek veya yıkayarak temizlemek gerekir. Kuruyunca tekrar kullanılabilir.

4. Tepsi ve Rüzgarlık :

Nargilenin en üst kısmındaki közün sönmesini engelleyen kısıma rüzgarlık, közden düşen küllerin yere düşmesini engelleyen kısıma tepsi denir. Evde içenlerin mutlaka kullanmaları tavsiye edilir. Aksi taktirde halınıza sık sık köz düşebilir. Bir bez ile veya yıkayarak temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra kurulanması gerekir.

5. Marpuç :

Dumanı şişeden ağıza ulaştırmaya yarayan, nargilenin gövdesinden dumanın çekildiği uc kısmına kadar olan, hortum dahil bölümün tamamına denir. Nargile alırken Marpuç ‘un kalın ve koyun yada keçi derisinden olanı alınmalıdır. Çok iyi bir şekilde muhafaza etmeniz gereklidir. Ezilmemeli, katlanmamalıdır. Aksi taktirde bir işe yaramaz. Çok sık olmamakla birlikte ılık su ile temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra kurumadan kullanmayınız. Ayrıca her farklı tütün için farklı marpuç kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü tütün tatları karışabilir. Örnek olarak kavun için farklı bir marpuç, elma için farklı bir marpuç kullanmak gibi.

6. Maşa :

Közü nargileye koymaya ve döndürmeye yarayan alettir. Nargile alırken Maşa almayı unutmamak gerekir.

7. Sipsi :

Marpucun ucuna takılan ve dumanın çekildiği küçük ağızlığa denir. Sağlık ve hijyen açısından her sipsinin tek seferlik ve içmek isteyen her kişi için ayrı bir sipsi kullanılması tavsiye edilir. Genelde plastik, mermer, kehribar veya gümüşten yapılır.

8. Tütün :

Nargilenin tadını aldığımız, dumanını içine çektiğimiz kısmıdır. Günümüzdeki aromalı tütünler çıkmadan önce kullanılan tek nargile tütünü ve esas nargile tütünü olarak bilinen tömbeki idi. Tömbeki Hatay’da yetiştiriliyor ve oldukça sert bir tütündür. İçmek için çok güçlü bir ciğer gerekiyor. Başlıca aromalı tütünler; Mango, Limon, Portakal, Nane, Vişne, Şeftali, Muz, Çilek, Kavun, Cappucino, Elma, Yeşil elma, Karamel, Yasemin, Vanilya, Karışık, Üzüm, Kahve, Hindistan Cevizi, Gül, Bahreyin elması ve Sütlü Cappucino. Son yıllarda aromalı tütünler yaygınlaştıkça sağlam olanını da bulmak zorlaştı. Bu nedenle aromalı tütün almak isterseniz bildiğiniz yerden almanız tavsiye edilir.

9. Kömür :

Lülenin üstüne konulan ve tütünün dumanının oluşmasını sağlayan kısımdır. Nargile kömürü en önemli şeydir. Nargile kömürü meşeden olmalıdır. Kömürün iyice yanmış olması, alevi kalmamış ve kırmızılaşmış olması gereklidir. KESİNLİKLE evde mangal kömürü kullanılmamalıdır. Aksi taktirde zehirlenirsiniz.

Nargile alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu kendinize sorduğunuzda eğer bu parçalar ile tek tek uğraşamam derseniz, ufak ve ucuz olan sıvama nargilelerden almamalı, genelde kafelerde önünüze sunulan KAHVECİ TAKIMI olarak bilinen nargile almanız tavsiye edilir.

Bol sohbetli, Bol Keyifli içişler dileriz…

Alışveriş kategorisindeki diğer yazılarımızı görmek için Buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Post comment