Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz – Günümüzde çocuğu, genci, yaşlısı, çoğumuzun elinden düşürmediği, hayatımızın hemen hemen her anında, evde, işte,okulda, otobüste her yerde hayatımızın önemli bir parçası olmuştur cep telefonları. Tabii eski tuşlu telefonlardan bahsetmiyoruz. Ki pek kalmadı zaten bu tarz telefonlar. Akıllı telefonlar bizleri o kadar bağladı ki kendisine bir türlü kurtulamıyoruz bu aletlerden.

Dediğimiz gibi her anımızın bir parçası olan akıllı telefonlar, gün geçtikçe teknolojinin hızıyla sürekli gelişerek işlerimizi daha da kolaylaştırmaya başladı. Önceleri hesap makinesi ayrı, fotoğraf makinesi ayrı, bilgisayarı ayrı, video oynatıcısı, mp3 çaları, radyosu ayrı, oyun makinesi ayrı olan aletler şu anda tek bir alet içerisinde yani akıllı telefonlar ile bizlere sunulmaktadır. Hal böyle olunca da 7’den 70’e herkesin elindedir bu akıllı telefonlar.

Peki bir akıllı telefon almak istediğimizde ne yapıyoruz. O kadar fazla çeşit var ki, eminim çoğumuz kararsız kalıp günler belki de aylar sonra yeni bir akıllı telefon sahibi oluyordur. Biz de bu yazımızda sizlerin daha iyi ve daha çabuk karar vermesi için Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorusunun cevabını anlatmaya çalışacağız.

ÖNEMLİ NOT: Bu yazımızda sizlere hangi marka, hangi model telefon almanız gerektiğini önermiyoruz. Sadece Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorusunun cevabını sizlere anlatmaya çalışacağız.

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Piyasada o kadar çok marka ve model akıllı telefon var ki, çoğumuz akıllı telefon satın alırken hatalar yapabilmekte. Bu hatalar sonucu da maalesef maddi ve manevi olumsuz sonuçlar doğabilmektedir. Bu nedenle çok ucuz olmayan bu teknoloji ürününü satın almadan önce çok sıkı bir araştırma yapmamız gerekiyor. Peki nelere dikkat etmeliyiz ?

1. Bütçe

Kesinlikle önceliğimiz bu olmalıdır. Tabii bu lafımız zengin olanlara değil, belirli bir ücretle çalışan, belirli bir bütçesi olan kişileredir. Neden diye sorarsanız; ekranlarda görmüşüzdür ayağına giyecek çorabı olmayıp da binlerce liralık telefon alanları. Sonrasında ise bu telefonları almak için kullandıkları krediyi ödeyemediklerinde ise hayatları için daha önemli şeyleri kaybedebilmektedirler. Bu gibi kişiler bir yana, herkesin ortalama bir bütçesi vardır. İlk olarak ortalama bütçenizi belirlemeli ve filtremelerinizi buna göre yapmalısınız. Ama bir şehvete kapılıp da ilk belirlediğiniz bütçeyi, sizi zorlayacak bütçeyi aşmayın. Unutmayın ki her bütçeye göre bir akıllı telefon bulunmaktadır. Ve en yüksek fiyatlı telefon en iyi telefon değildir, ayrıca en düşük fiyatlı telefon da en kötü telefon değildir.

2. Bir Akıllı Telefondan Beklentileriniz Nedir ve Ne Amaçla Kullanacaksınız

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi akıllı telefonlar hem fotoğraf makinesi, hem bilgisayar, hem video oynatıcı hem de oyun oynama aracıdır. Bazılarımız bu işlemleri yaparken büyük ekran olsun, bazılarımız pili çabuk bitmesin, bazılarımız ise çok hızlı olsun ister. Bütçemizi belirledikten sonra da telefonu ne amaçla kullanmak istiyor isek ve bize en çok lazım olacak detayları bir kenara not etmemiz gerekmektedir.

Eğer ki sadece sosyal medyada takılıyor, bol bol fotoğraf çekiyor ve video izliyor isek çok büyük boyutlarda ekranı olan ve kalemli telefonlar fazla işinize yaramayacaktır. Ayrıca çok üst düzey işlemci ve ram özelliğine sahip telefon da almanıza gerek yoktur. Bu tarz kullanımlarda önceliğiniz kamera, kapasite ve pil ömrü olmalıdır. Diğer özellikleri orta özellikte bir telefon ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu bilgilere göre filtrelemelerinizi yapabilirsiniz.

Oyun oynama amaçlı telefon alacak isek, oyunları kasmadan ve donmadan oynayabilmek için işlemcisinin ve raminin yüksek olması gerekmektedir. Ayrıca markaya dikkat ederek ve kullanıcı yorumlarına bakarak telefon donanımları ile yazılımları arasındaki konfigürasyonlarının iyi olduklarına dair yaşanmış örnekleri göz önünde bulundurun. Yoksa bilinmeyen ve stabil olmayan bir telefon aldığınız zaman oyun oynama zevkinizi kaybedebilirsiniz. Kapasite ve pil ömrünü de unutmamanız gerekmektedir.

Telefonu iş amaçla kullanacaksanız çok güçlü bir işlemci ve rami olan telefona gerek yoktur. İnternet programları, mail ve diğer haberleşme uygulamalarını stabil bir şekilde kulanabileceğimiz bir telefon size yeterli olacaktır. Genelde iş amaçlı İOS işletim sistemine sahip telefonlar kullanılmaktadır. Ancak Android işletim sistemine sahip telefonlardan daha pahalıdır.

Bütçe ve ihtiyaçlarımızı belirledikten sonra teknik özellik filtremeleri yapmaya başlamalısınız. Kişiden kişiye zevk ve ihtiyaç farklılıkları olabilmektedir. Bu nedenle biz de herhangi bir öncelik belirtmeden sırayla bazı teknik özellikleri çok da  ayrıntılı olmadan sizlere anlatacağız.

3. Tasarım

Bir telefonu elinize aldığınız zaman ilk olarak gözünüze çarpan elbette ki tasarımı olur. Çok fazla çeşit olmasından dolayı belki tasarım konusunda biraz zorlanabiliriz. Herkesin zevklerinin farklı olması nedeniyle güzel tasarımlı bir telefon tabirini sizlere kullanmayacağız. Ancak, genel olarak ince tasarımlı ve orta büyüklükteki telefonlar kullanımı kolaylaştırması açısından bir adım öne çıkmaktadır. Kendi zevkimize göre güzel bir telefon ararken sağlam olmasına da dikkat etmek gerekir. İşçiliği iyi ve metal kasaya sahip bir telefon sağlamlığı ön plana çıkarmaktadır.

4.Ekran ve Çözünürlük

Telefonu incelemeye aldığımızda tasarımdan sonra eminim ekran büyüklüğü ve ve ekran çözünürlüğü aklımıza takılacaktır. Ekran büyüklüğü kişilerin zevklerine göre farklılık gösterebilir. Zaten şu anda küçük ekranlı akıllı telefona pek olmamasına karşılık, orta büyüklükte bir ekrana sahip olan telefonu tercih etmenizi, kullanımınızı kolaylaştırması açısından önerebiliriz. Ekran çözünürlüne gelecek isek, kullanım amacınıza bağlı olarak Full HD olanları ve Super AMOLED ekran olanları tercih edebilirsiniz.

5. Kamera

Sürekli fotoğraf çeken bir kişi için kamera olmazsa olmazlardandır. Hatta kamera özellikleri o kadar geliştirildi ki birden fazla arka kameraya sahip telefonlar bile günümüzde bulunmaktadır. Akıllı telefonlarda kamera özelliğinin iyi olması yazılım konfigürasyonunun iyi yapılmasına da bağlıdır. Bu nedenle ne kadar fazla piksele sahip bir kameralı telefonu direk almamak gerekir. Öncelikli olarak kullanıcı yorumlarını okumak, sonra ise denemek gerekmektedir. Güzel selfieler için ise karanlık ortamda ön kamerayı test etmenizi tavsiye ederiz.

6. İşletim Sistemi

İşletim sistemi tercihinde ise alışkanlıklarımıza göre belirleme yöntemine gidebiliriz. En çok tercih edilen işletim sistemleri Android ve İOS tur. Bize göre hangi işletim sisteminin kullanıcı arayüzüne alıştıysanız, ona göre tercih edebilirsiniz. Yine de değişiklik yapmak isteyenler için şunları söyleyebiliriz. İOS işletim sistemi, Android işletim sistemine göre kullanıcı kullanımındaki bazı işlemlerde daha fazla kısıtlama yapmaktadır.

7. İşlemci

Bu teknik özellikte çok fazla ayrıntıya girmeyeceğiz. İşlemci karşılaştırması yapacağımız zaman ise üst seviye işlemcilerde aynı nesil modeller arasında karşılaştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü, yeni nesil orta seviye bir işlemci, bir önceki nesilin üst seviye işlemcisinden daha iyi olabilir. Eğer ki çok fazla özellik isteyen oyun ve uygulamaları kullanacak isek 8 çekirdekli işlemcileri ön plana çıkarabilirsiniz. Aksi durumlarda ise orta seviyelere bakabilirsiniz.

8. RAM

İşlemci gibi çok fazla özellik isteyen oyun ve uygulamalar için yüksek ramli telefonlar gerekebilir. Bu tarz uygulamalar için en az 4 GB ramli telefonları tercih edebilirsiniz. Gerçi günden güne uygulamalar ve uygulamaların gereksinimleri artmaktadır. Bu nedenle bütçeniz yüksek ise daha fazla ram miktarına sahip telefonları alabilirsiniz.

9. Depolama Alanı (Hafıza)

Akıllı telefon alacağınız zaman yaptığınız incelemede telefonun ne kadar boş hafızası olduğuna da bakmanızı önemle tavsiye ederiz. Özellikle oyun oynama amaçlı veya fotoğraf çekme amaçlı telefon alacak iseniz hafızanın yüksek olmasında fayda vardır. Bu tar telefonlarda 64 GB hafızaya sahip telefonları tercih edebilirsiniz. Tabii bir de harici hafızası ne kadar, kaç GB boyutunda hafıza kartı kullanabileceğimize de bakmanız gerekmektedir. İleride bu boyutlar yetmeyebilir.

10. Pil

Telefona alacağımız zaman olmazsa olmazlarındandır aslında pil özelliği. Çünkü akıllı telefonlarda çok fazla uygulama bulunmaktadır ve bu uygulamalar telefonda boşta olsa bile pili bitirmektedir. Ne kadar güçlü bir pile sahip olursanız o kadar iyidir. Yine de yazılımların ve donanımın iyi optimize edilmesi gereklidir. Ortalama 3000 mAh lik pilleri tavsiye etsek de kullanıcı yorumlarını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

11. Garanti Şartları ve Teknik Servis İmkanları

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorusunu kendimize sorduk ve yukarıda kısaca bahsettiğimiz cevaplara göre özellikler ne kadar iyi olursa olsun, eninde sonunda bozulacakladır. Elektronik aletlerin hepsinin bir ömrü bulunmaktadır. İşte bundan sonrası da önemlidir. Akıllı telefona alırken mutlaka garanti şartlarını ve teknik servis imkanlarının ne kadar geniş ve düzgün olduğuna bakmalısınız. Aksi halde boş yere canınızı sıkabilirsiniz.

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorusunun cevabını çok da ayrıntıya girmeden sizlere anlattık. Bunlara ek olarak; akıllı telefona almadan önce kullanıcı yorumlarını okumanızı, karar verdiğiniz telefonu test etmenizi ve bilindik yerlerden satın almanızı tavsiye ederiz. Satın alma aşamasında ise satış temsilcilerinin sizlere önerebilecek farklı markalara, sakın fikrinizi değiştirerek yönelmeyin. Yoksa sonradan pişman olabilirsiniz.

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

  • Bütçenizi belirleyin.
  • Ne amaçla kullanacağınızı belirleyin.
  • Teknik özellik filtrelemelerinizi belirleyin.
  • Kullanıcı yorumlarını okuyun.
  • Test edin.
  • Satın alın.

Alışveriş kategorisindeki yazılarımızı okumak için Buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Post comment